بوستان زائر پذیر غدیر

این بوستان طبیعی با وسعت تقریبی ۱۸۶ هکتار در بزرگراه شهید کلانتری در حاشیه میدان غدیر واقع گردیده و با وجود گونه های گیاهی جنگلی و اشجار متنوع جاذبه مطلوبی را برای گردشگران ایجاد نموده است. پارک جنگلی دارای تیپ های درختی پهن برگ، مخلوط و سوزنی برگ بوده و اقاقیا و زبان گنجشک بیشترین نوع در سطح این محدوده می باشد. افزون بر این اشجار متنوعی از قبیل افرا، نارون چتری، سرو خمر های، سرو نقر های، ارغوان، کاتالپا، سپیدار و سیب در این پارک دیده می شوند که تعداد آن ها نسبت به دیگر درختان کمتر است.

این مکان در سال ۱۳۷۷ شمسی با ایجاد یکصد هکتار جنگل دست کاشت از منابع طبیعی، ایجاد امکانات رفاهی تفریحی به یکی از بزرگترین بوستان های جنگلی تبدیل شده است. بخشی از این محیط اختصاص به کمپ طرق دارد که از سوی شهرداری مشهد امکاناتی نظیر سکوی برپایی چادر مسافرتی، فروشگاه، سرویس بهداشتی، روشنایی معابر و زمین بازی کودکان در آن ایجاد گردیده است.

 

از جمله تفرجگاه ها و مراکز ییلاقی قدیمی حاشیه شهر مشهد، منطقه ای است به نام وکیل آباد که پیش از این به میرطراز معروف بوده و در انتهای بلواری به همین نام با مساحت بیش از ۷۰ هکتار واقع شده است. این مکان در گذشته جزء املاک وکیل الرعایا یا حاج حسین ملک بوده و در سال ۱۳۴۸ شمسی به طور رسمی وقف شده است.

از مهمترین ویژگی های این مکان وجود درختان سر به فلک کشیده چنار، کاج و پستی و بلندی های طبیعی می باشد. آب مورد نیاز این گردشگاه از طریق قناتی که سرچشمه آن بند گلستان بوده تأمین می گردد و رودخانه بسیار زیبایی نیز در سطح آن جاری است. امروزه با ایجاد معابر و محوطه سازی داخل مجموعه، پیاده روی و نظاره چشم اندازها و طبیعت آن به آسانی صورت می گیرد. علاوه بر جاذبه های طبیعی، نزدیک به این مکان شهربازی بسیار وسیعی به نام کوهستان پارک شادی و محوطه باغ وحش احداث شده است.

بوستان بزرگ ملت

بوستان ملت، در غرب شهر مشهد و در حاشیه بلوار وکیل آباد و در ضلع شمال غربی تقاطع آزادی قرار گرفته است. میدان آزادی مشهد به دلیل همجواری با بوستان ملت از قدیم به عنوان فلکه پارک در میان مردم مصطلح بوده است. مساحت این بوستان ۷۲۰ هزار مترمربع ) ۷۲ هکتار( است و شامل بیش از ۳۵ هزار اصله درخت به قدمت چند ده ساله است. این بوستان از بزرگترین، قدیمی ترین و در عین حال دیدنی ترین بوستان های مشهد و همچنین کشور به شمار می رود. در ضلع غربی این بوستان )همجوار تقاطع آزادی( دریاچه ی بوستان قرار گرفته است که در پشت این دریاچه، مجتمع جانبازان بوستان ملت راه اندازی شده است و به صورت ۲۴ ساعته به ۱۵۰ نفر از جانبازان قطع نخاعی خدمات ارایه می دهد. در مرکز بوستان ساختمان مجتمع فرهنگی هنری امام رضا)ع( قرار دارد که شامل کتابخانه، کلاس های فرهنگی هنری، مسجد و… می باشد. در داخل بوستان ملت همچنین شهربازی قرار گرفته است که قدیمی ترین شهربازی مشهد محسوب می شود. در ضلع شرقی بوستان )همجوار آزادشهر( زمین های ورزشی بوستان قرار گرفته است. این زمین ها شامل بزرگترین استخر روباز مشهد به مساحت ۱۲۵۰ مترمربع )طول ۵۰ متر و عرض ۲۵ متر و با عمق ۱ تا ۳ متر( با گنجایش ۴۰۰ نفر، زمین چمن فوتبال، والیبال، بسکتبال، تنیس، پیست اسکی و… می باشد. به علاوه دورتادور بوستان، زمین مخصوص دویدن و ورزش قرار دارد. باغ رز قسمتی سرپوشیده از بوستان و ویژه ی بانوان است که دارای امکانات و تجهیزات ورزشی می باشد.